V sobotu 28. 8. 2010 se konal v obci Karasín “druhý sraz rodáků“. První sraz rodáků se uskutečnil před 15 lety při 100. výročí vyhoření obce. Nyní se konal druhý sraz rodáků, který připomínal 115. výročí vyhoření obce Karasín. Sraz rodáků je pro Karasín velkou společenskou událostí, jde o uctění památky tragické události vyhoření Karasína v roce 1895.
Pokud vám název Karasín nic neříká - je to obec, o níž máme první zmínky z roku 1494. V současné době patří mezi obce s velkým stavebním potenciálem, spadá pod město Bystřice nad Pernštejnem, narodil se zde Gustav Pfleger Moravský, který byl spisovatelem (např. Paní fabrikantová), učil zde také Josef Věromír Pleva, autor knihy „Malý Bobeš“. V současnosti tu byla vybudována rozhledna a lyžařský areál. Nyní tady žije 97 obyvatel.
A nyní k vlastnímu srazu – pozvánky byly rozeslány, organizačně bylo setkání zajištěno a jen jsme netrpělivě a s napětím očekávali, kolik bývalých i současných občanů z Karasína se sejde. Bylo pro nás velké překvapení, že i přes nepřízeň počasí se sešlo 56 rodáků ze všech koutů světa. Pro rodáky a místní občany byly připraveny bohaté stoly, občerstvení, grilování, hudba skupiny Tandem a vystoupení břišních tanečnic. Rodáci si mohli prohlédnout náměstí v Bystřici nad Pernštejnem, bystřické muzeum a nakonec poobědvat v restauraci Harenda. Poté se vrátili do Karasína, kde byl připraven program s hudbou a tancem. Pak už v Karasíně následovalo jenom povídání, poznávání se, vzpomínání na to, co bylo před X lety. Tomu napomáhala fotogalerie, která byla připravena pro tyto účely v bývalé třídě místní školy.
Cílem toho setkání bylo, aby se lidé, mající vztah ke Karasínu, k nám rádi vraceli přesně podle nápisu na bývalé škole „Vítejte doma“. Na slavnostním zahájení byl přítomen také místostarosta pan Josef Vojta, který byl této akci velice nakloněn a podporoval nás v úmyslu uspořádat tento sraz.
Akce mohla být uspořádána díky sponzorům, kteří přispěli finančními a věcnými dary. Těmto sponzorům chceme poděkovat, jsou to: Lesy ČR v zastoupení Petra Juračky, ČML Humpolec v zastoupení Jana Víchy, firmy Bohemia Linen a Aso Humpolec, firma Agritec Šumperk v zastoupení pana Prokopa, firma Porstr v zastoupení Miloše Straky, firma Pohoda v zastoupení Libora Jedličky, dále pak Martin Broich a ing Pavel Špaček.
Poděkování si také zaslouží Jan Vícha s Pavlem Zedníkem, kteří zajistili pro rodáky velice dobré a chutné grilování. Rovněž děkuji za pomoc místním hasičům pod vedením Ferdinanda Steinera, dále pak místním ženám za připravené pohoštění a obsluhu při akci, Natálce Dřínovské, žákyni ZŠ, která se zájmem připravovala a pomáhala vytvářet zmiňovanou fotogalerii, panu J. Juříčkovi, který se od začátku této akci věnoval, a nesmíme opomenout také pracovníky infocentra, paní Soukopovou a pana Jurmana.
Na závěr celé akce byly předány 3 dárkové koše určené nejmladšímu rodákovi, nejstaršímu rodákovi a nejstaršímu občanovi Karasína. I přes nepřízeň počasí jsme si zazpívali, zatancovali a až pozdě večer jsme se rozcházeli do svých domovů plni dojmů, se staronovými kontakty a se vzpomínkovými dárky na Karasín. Všichni jsme se shodli, že se tato akce zdařila a že je dobré v této tradici pokračovat.
"Děkuji všem těm, kteří přijeli, přispěli ke zdaru této akce dobrou náladou a spokojeni odjížděli domů s krásnou vzpomínkou na Karasín," dodala Libuše Víchová, předsedkyně os.v. Karasín.
Rodáci obce Karasín se sešli po 15 letech
- Podrobnosti