Přichází (opět) letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

O nadcházejícím víkendu se odehraje jedna z posledních změn času. V noci se soboty a neděli přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim) však skončí v roce 2021. Evropští poslanci včera podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce 2021.

Číst dál...

Průměrný Čech za rok zkonzumuje 40 kg chleba. Trendy sice vyzdvihují nejrůznější speciály, pšeničná klasika však v domácnostech stále vítězí.

Moderní výroba chleba vloni oslavila 100 let. Tato tradiční česká pochoutka si během svého vývoje prošla dramatickými změnami a čelila nejrůznějším trendům. Popularitu si ovšem drží stále.Podle údajů ze Spotřebitelského panelu GfK nakupuje chléb a další pečivo každá česká domácnost. Spotřeba se pohybuje kolem 40 kg na osobu a rok. Ačkoliv se Češi nebojí zkoušet nové speciality, pořád vede klasika v podobě Konzumního chleba nebo Šumavy.

Číst dál...

Prezidentský vlak se představil také v Plzeňském kraji

U příležitosti 100. výročí založení republiky se České dráhy a Národní technické muzeum připojují k oslavám zprovozněním Prezidentského vlaku. Ten projíždí napříč Českou i Slovenskou republikou, aby představil komfortní vozy vlaku, který vozil prezidenty. Také členové Rady Plzeňského kraje spolu s ředitelem KÚPK a vedoucími odborů si prohlédli prostory vozu při cestě z Plzně do Plas. Právě Plasy byly zastávkou, kde vlak setrval, aby si jej mohla prohlédnout také veřejnost.

Centrum baroka v Mariánské Týnici vydalo publikaci o unikátní sbírce obrazů hraběnky Lažanské

Centrum baroka, které bylo před dvěma lety zřízeno v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici, vydalo unikátní publikaci. Ta na základě archivního výzkumu přináší detailní informace o obrazech zámeckého služebnictva a úřednictva na manětínském zámku za doby hraběnky Marie Gabriely Lažanské z Bukové, rozené Černínové z Chudenic.

Číst dál...

Dětská skupina v klatovské nemocnici v blízkosti svých maminek

V květnu začala pro zaměstnance s malými dětmi fungovat v areálu nemocnice dětská skupina. Je to předkrok mateřské školy, zatím pro maximálně 12 dětí. Skupinu provozuje Centrum pro rodinu Benjamínek a stravování dětí zajišťuje nemocniční kuchyně. Tuto dětskou skupinu navštívila 16. srpna 2018 radní pro zdravotnictví Milena Stárková.

Číst dál...

Řidiči na Plzeňsku nepřestanou telefonovat, ani když vezou někoho dalšího

Mobil za volant nepatří. To budou 30. června a 1. července řidičům ve všech regionech připomínat koordinátoři Besipu v rámci kampaně #nepozornostzabíjí České asociace pojišťoven. Pokusí se tím změnit špatné návyky řidičů a snížit tak čísla nehodovosti. V Plzeňském kraji by se měl apel zaměřit na rizika telefonování za jízdy o to více. Zdejší řidiči totiž, hned po těch pražských, telefonují při řízení vůbec nejčastěji.

Číst dál...

Uhlobaron Tykač má chuť na plzeňské pivo

Dva čeští miliardáři spojili síly a společně se pokusí získat Plzeňský Prazdroj, který je na prodej. Podle informací HN podal předběžnou nabídku nejbohatší Čech Petr Kellner spolu s uhlobaronem Pavlem Tykačem.

Kromě Prazdroje jsou ve hře i další čtyři středoevropské pivovary, kterých se zbavuje skupina SABMiller. Celý tento pivovarnický balík může podle odhadů stát až sedm miliard dolarů (zhruba 175 miliard korun).

Údajně to byl majitel skupiny PPF Kellner, kdo oslovil vlastníka hnědouhelné elektrárenské společnosti Czech Coal Tykače, aby se do boje o Prazdroj pustili spolu. „Většinu peněz má poskytnout Kellner a jeho PPF, Tykač by měl minoritní podíl,“ řekl HN dobře obeznámený zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Přesné rozdělení podílů podle něj ještě není pevně dohodnuto.

Prazdroje a dalších čtyř pivovarů – slovenského Topvaru, maďarského Dreheru, rumunského Ursusu a polské Kompanie Piwowarské – se SABMiller musí vzdát kvůli své fúzi se světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Jinak by Evropská komise spojení nepovolila, protože výsledná skupina by měla na trhu příliš vysoký podíl.

„Pro PPF by byla akvizice Prazdroje a dalších pivovarů jistě zajímavým obchodem, po dlouhé době se skupina Petra Kellnera znovu zaměřuje také více na Česko, což dokazují její investice do O2 nebo Sazky,“ řekl vedoucí oddělení fúzí a akvizic poradenské společnosti EY Petr Kříž.

forbes tyka 2 compressed

Foto: Forbes, Facebook

Kellner s Tykačem však pochopitelně nejsou jedinými zájemci. Prazdroj a spol. láká investiční fondy, konkurenční pivovary, ale také na první pohled překvapivé uchazeče – třeba maďarskou ropnou a plynárenskou skupinu MOL.

Z hlediska očekávané prodejní ceny půjde o jeden z největších obchodů v dějinách Česka i střední Evropy. Zatím není rozhodnuto, zda se pivovary budou prodávat všechny dohromady, nebo na dvě části – i tuto variantu Evropská komise připouští. Samotný Prazdroj by nicméně podle analytiků mohl v přepočtu stát minimálně 60 miliard korun.

Budoucí dělení balíku pěti pivovarů v rukách nového majitele je pak téměř jisté. Na což se údajně už připravují i Kellner s Tykačem, pokud by uspěli. „Je pravděpodobné, že ve střednědobém horizontu si aktiva této investice rozdělí i to, že skupinu po částech rozprodají,“ řekl HN nejmenovaný zdroj.

Kellner s Tykačem už v minulosti v byznysu spolupracovali – pokud ale pětici pivovarů získají, půjde o jejich první opravdu velký společný podnik. Kellner, který skrze PPF vlastní například operátora O2 či poskytovatele půjček Home Credit, loni Tykačovi tak trochu pomohl vydělat stovky milionů korun. Tykač koupil zhruba dvě procenta operátora O2 předtím, než PPF rozdělila firmu na dvě: na poskytovatele telekomunikačních služeb, který si ponechal název O2, a na majitele telekomunikační infrastruktury Cetin. Po rozdělení získaly akcie obou společností výrazně vyšší hodnotu.

Zdroj: iUHLI.cziUHLI.cz

REKLAMA