REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zeliv_klasterV pátek 29. července uslyší návštěvníci kulturního léta v Želivě další vrcholné představení festivalu. Světová sopranistka Hana Blažíková s neuvěřitelným záběrem od Bacha až po rock, nastudovala s evropským souborem Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové oratoria barokního génia Jana Dismase Zelenky.

„Collegium Marianum je častým hostem Pražského Jara i dalších mezinárodních festivalů a Hana Blažíková je dnes mezinárodní hvězdou v interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby. Její hudební záměr je neobyčejně široký. Vedle klasické hudby působí v rockové kapele StillKnox jako baskytaristka,“ přibližuje účinkující pátečního večera umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

Jan Dismas Zelenka, jehož oratoria v klášterních prostorách zazní vůbec poprvé, žil v 18. století a dosud zůstává tajemstvím, proč si jako druhé jméno vybral Dismas. Dismas byl v Bibli kající lotr ukřižovaný spolu s Kristem.

Festival jde do druhé poloviny
Želivský festival Musica Figurata, který probíhá v klášteře celé léto, navštívily už stovky návštěvníků. Na koncert Jaroslava Svěceného se stály fronty. „Ve druhé polovině srpna proběhnou v klášteře hudební kursy Convivium, které vedou přední pedagogové z vysokých hudebních škol po celé Evropě. Kursy jsou zaměřené na duchovní hudbu a všechny jejich koncerty jsou veřejně přístupné,“ dodává Pečená.
Návštěvníci festivalových koncertů se mohou v klášteře i ubytovat. Festival tak přináší do kláštera, který byl loni vyhlášen národní kulturní památkou, umění v nejvyšší kvalitě, ale nabízí zároveň i možnost příjemně stráveného víkendu v prostředí lesů a rybníků v srdci Vysočiny.
REKLAMA