REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

knihaHistorický román teprve 22letého studenta z Jihlavy se v závěru uplynulého týdne objevil na pultech českých knihkupectví. Titul Zítra večer vyjde slunce autora Tomáše Štambery je vítěznou prací vzešlou z tematické literární soutěže brněnského nakladatelství MoBa. 

Více než 300 stran příběhu o intrikách ve šlechtických kruzích Španělska a Itálie 18. století psal student Právnické fakulty Masarykovy univerzity Brno půl roku. Soutěž vypsaná nakladatelstvím se prý stala pro mladíka, jehož literární pokusy se až dosud zaměřovaly převážně na oblast fantasy, takříkajíc hozenou rukavicí. Zvedl ji a úspěch v podobě vydání díla mu zajistil cestu ke čtenáři právě v těchto dnech.

REKLAMA

„Osobně mám z historie snad nejraději období velké francouzské revoluce, ale prací zaměřených na tuto dobu je poměrně dost. Proto jsem sáhnul po časech nepříliš vzdálených, které takovou pozornost autorů nepřitahují,“ prozradil Tomáš Štambera jeden z důvodů výběru tématu. Dějovou linku zasadil do konkrétních historických kulis, ale jak přiznal, jistou část inspirace čerpal i v praktikách současných – metody těch, kteří jsou v cestě za majetkem a mocí schopni jít přes mrtvoly, totiž zůstávají pořád stejné. 

Podle šéfredaktora nakladatelství Lukáše Kratochvíla se Tomáš Štambera strefil hodnotitelům do vkusu právě výběrem neotřelého tématu, a také zajímavým literárním zpracováním. „Autorů je přetlak, což platilo i pro tuto soutěž. Ne každý ale dokázal splnit podmínky. Do užšího výběru se tak nakonec dostalo šest děl,“ poodhalil šéfredaktor obtížnost úkolu a sílu konkurence.

Mladého spisovatele téma pohltilo a jak přiznal, rozepsané už má i volné pokračování. Zda ho ale dotáhne do finále, zatím neví. „Záleží na zájmu čtenářů. Není to pro mě otázka bytí a nebytí, nemám ambice se psaním živit. Je to spíš koníček,“ poznamenal.


Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA