OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

ozveny jihlavy ikonaReprezentativní výběr třinácti dokumentárních filmů z programu loňského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, zahrnující nejlepší český dokument uplynulého roku Velká noc, nabídne od 31. ledna již třetí ročník festivalových ozvěn v Bruselu. "Za těmito filmy se do Bruselu vyplatí vyrazit - a to i z Jihlavy či Prahy," láká na exkluzivní program ředitel festivalu Marek Hovorka.

Program ozvěn nabídne filmy ověnčené v minulém roce cenami pro nejlepší světový, východoevropský i český dokumentární film a to včetně delegací k filmům a následných diskusí po projekcích, které neodmyslitelně patří i k samotnému jihlavskému festivalu. "V případě Bruselu se podařil malý zázrak. Doslova jsme se totiž našli s provozovateli místního vyhlášeného artového kina Cinéma Nova, které patří k nejlepším v Evropě," vysvětluje Marek Hovorka a dodává, "skutečnost, že zde uvádějí filmy oceněné festivalovými porotami není samozřejmost ani zdvořilost, ale potvrzení kvality vítězných dokumentů. Dramaturgové bruselského kina si program sestavili už v Jihlavě výhradně sami. A podobným způsobem připravují program svého kina měsíc co měsíc. Bez kompromisů."

REKLAMA

Diváci se tak mohou v Bruselu setkat s britským režisérem Peterem Snowdonem, který si z Ji.hlavy odvezl po světové premiéře svého filmu Povstání o arabském jaru hlavní cenu Opus Bonum, chorvatskou režisérkou Željkou Sukovou a kameramanem Alešem Sukem (Zima/Zázrak - Cena pro nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy), slovenským režisérem Robertem Kirchhoffem (Kauza Cervanová - Zvláštní uznání poroty), bulharským filmařem Jivko Darakchievem (Lecedra) nebo režisérem Petrem Hátlem, jehož Velká noc rozdělila jihlavské publikum a porotu vyprovokovala k udělení Ceny pro nejlepší český dokument.

"Vybraná kolekce je víc než jen festivalovou kompilací, odráží intenzitu a různost evropského dokumentu. Určitě platí, že evropský hraný film je v krizi. Dokumentů se to ale netýká, což dokládají i tyto festivalové ozvěny," charakterizuje jejich program Marek Hovorka. I letos se na přípravě prezentace MFDF Ji.hlava v Bruselu podílel Kraj Vysočina, Město Jihlava a České centrum v Bruselu.

Více informací o programu ZDE.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA