REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

betlem ikoUž podeváté představí Muzeum Vysočiny Třebíč betlém ze sbírek Kraje Vysočina na vysoce prestižní výstavě s názvem „100 PRESEPI“ konané v Římě. Jedná se o 36. ročník  výstavy betlémů pocházejících nejen z území Itálie, ale i z dalších zemí světa. 

Betlémy na základě zaslaných přihlášek posuzuje odborná porota. Pro letošek se do užší nominace probojoval český betlém s větrníkem od významného architekta z třebíčského regionu Josefa Macholána (*1938 - †2007). Muzeum Vysočiny Třebíč má ve svém sbírkovém fondu podstatnou část jeho betlemářské tvorby, kterou získalo nákupem z pozůstalosti. Nápaditost a originalita těchto betlémů  pramení z autorova působení na poli architektonickém i designovém. 

REKLAMA

Novodobý betlém nominovaný na výstavu do Říma byl vyroben v roce 2006 v Třebíči a obsahuje 36 figurek. K jeho výrobě autor použil dřevo, papír a překližku. Stavba nepohyblivého betlému naznačuje tvar dvojitého kříže a vyjadřuje symboliku vztahů – roviny lidské a božské. „O úspěšnosti našich tradičních betlémů v Itálii svědčí i řada ocenění, např. stříbrná plaketa Senátu Republiky Itálie z 31. ročníku výstavy, z 32. a 34. ročníku vždy bronzová medaile jako ocenění za zahraniční betlém. Shodou okolností i tyto dva ročníky zastupoval Macholánův betlém,“ upřesnil radní pro oblast cestovního ruchu a kultury Kraje Vysočina Tomáš Škaryd.  

Výstava, na které budou betlémy z celého světa k vidění, se koná od 25. listopadu 2011 do 8. ledna 2012, ale již nyní je nutné zajistit vše potřebné k vývozu sbírkového předmětu do zahraničí, zejména povolení Ministerstva kultury České republiky k vývozu a pojištění sbírkového předmětu. Pečlivě zabalený betlém, který není bohužel skládací, pouze pro transport se samostatně zabalí vrtule větrníku, povezou do Itálie zástupci muzea běžným automobilem. 

Muzeum Vysočiny Třebíč spravuje ve svých sbírkách téměř osm desítek betlémových celků. Každý z nich je svým způsobem jedinečný, a tak má muzeum určitě ještě co nabídnout nejen do budoucích ročníků této celosvětové výstavy. 


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA