REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

lidice_heydrichSlavnostní premiéra českého velkofilmu Lidice se uskuteční už v úterý večer v kině Cinestar na pražském Andělu. Tvůrci tak poprvé veřejně promítnou film, mapující tragické události, ke kterým ve stejnojmenné středočeské vesnici za druhé světové války došlo.

Slavnostní premiéry, která se uskuteční v pražském Cinestaru i v kině Lucerna, se zúčastní také sami tvůrci i představitelé filmových rolí. Do kin film vstoupí oficiálně už 2. června, na začátek června se navíc připravuje také slavnostní projekce u pomníku v Lidicích.



Sami tvůrci považují Lidice za velkofilm, čemuž odpovídá i hvězdné herecké obsazení. Roli Františka Šímy, na jehož příběhu je vyprávěn tragický osud Lidic, ztvárnil Karel Roden. Role jeho manželky Anežky se ujala známá česká herečka Zuzana Bydžovská a postavu opovrhované milenky zahrála slovenská herečka Zuzana Fialová.

Významný prostor dostal v Lidicích do jisté míry nešťastný příběh četníka Vlčka, kterého hraje další slovenský rodák, herec Roman Luknár. Přestože Luknár s Rodenem nestráví ve filmu na plátně nejdelší čas ani nevedou dlouhé dialogy, právě jejich scény působí nejemotivněji. Jejich postavy totiž shodou náhod a hrou osudu přežijí lidický masakr. Vlček kvůli německému původu své matky, který mu zajistil bezpečné místo v četnictvu, Šíma proto, že si odpykává čtyřletý trest za vraždu syna. Postavy se tak musí vyrovnat nejen s těžkou válečnou dobou, ale také se svým svědomím po osvobození.

Ve filmu však dostali příležitost také mladí herci. Karla Šímu, syna filmového vraha Šímy v podání Rodena si zahrál mladý herec Ondřej Novák. "No, často se mne lidé ptají, jaké je to točit s Rodenem. Pravda je taková, že spolu máme dvě scény. Obě ve vězení, obě za stolem. Já jsem k němu samozřejmě cítil velkou úctu, což bylo vhodné i pro tu roli," řekl po historicky první projekci minulý týden mladý herec a zdůraznil, že práce s českou hvězdou nebyla problematická, naopak velice příjemná. Kromě Nováka si v Lidicích zahrála jednu z výraznějších rolí také mladá herečka Veronika Kubařová, známá například z divácky úspěšného filmu Ženy v pokušení.

Režijního vedení se Petr Nikolaev až dva měsíce před natáčením, když musela kvůli zdravotním důvodům od spolupráce odstoupit Alice Nellis. Právě ta rozhodla o obsazení většiny rolí, Nikolaev do něj podle svých slov příliš zasahovat nechtěl. Poté, co k filmu nastoupil, mu zbývalo obsadit hlavně role německých vojáků – ty ztvárnili němečtí herci, takže musel být film částečně otitulkovaný. Pro Nikolaeva je snímek osobní výzvou, protože jeho dědeček, legionář a důstojník, byl během heydrichiády popravený.

I štáb, který se na vzniku filmu podílel, byl mezinárodní - kromě německých herců, se na "place“ míjeli také například poláci s mexickým kameramanem Antonio Riestrou.

Příběh filmu se zabývá vyhlazením obce Lidice nacistickou armádou v roce 1942. Jednou z ústředních postav je odsouzený vrah Šíma, ztvárněný Karlem Rodenem. Paradoxně právě fakt, že Šíma stráví několik dní 2. světové války ve vězení, mu zachrání život. Podle tvůrců není film historickým dokumentem ani válečným filmem, ale je o osobních dramatech obyčejných obyvatel jedné malé středočeské vesnice.

Snímek byl natočen podle scénáře Zdenka Mahlera Nokturno, který získal roku 2007 cenu za nejlepší nezrealizovaný scénář. Kameramanem je Mexičan Antonio Riestra, který pracoval například na filmech Amores Perros či Frída.

Zajímavým projektem k filmu je soundtrack pod vedením Michala Hrůzy. Ten neobsahuje jen filmovou hudbu, jejímiž autory jsou Hrůza a James Harries, britský zpěvák a skladatel žijící v Česku. Soundtrack je samostatným projektem, jehož cílem je přiblížit téma Lidic mladé generaci. Skladby na něj nazpívali známí interpreti jako Lucie Bílá či Aneta Langerová. Soundtrack je možné zakoupit od 7. května v síti PNS za 69 korun a bonusem k němu bude vstupenka do kina na Lidice.

O snímek Lidice již podle producenta Adama Dvořáka projevili zájem distributoři z USA i z asijských zemí. Do programu festivalu v Cannes se však snímek nedostal.

Kvůli mladé generaci tvůrci také nabízí možnost promítat snímek na základních školách nebo na nižším stupni středních škol. Snímek by podle jejich záměru mohl doplňovat učivo dějepisu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA