REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

hody ruchovany ikonaPřesně na státní svátek a na Den české státnosti 28. září letos připadly v Rouchovanech krojované svatováclavské hody.  Ty potrvají do soboty 29. září. Dvanáct párů mladých lidí oblékne horácký kroj, aby držely tradici, která je stará více než sedmdesát let. Rouchovany patří mezi málo obcí na Vysočině, které každoročně drží hody v krojích. Letos došlo k přesunutí hodů z tradičního víkendu na pátek a sobotu, protože v pátek je státní svátek.  Po celé hody bude hrát dechová kapela Túfaranka.

Svatováclavské hody začínají v pátek 28. září v 11.00 slavnostní mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Ve 14.00 půjdou stárci s kapelou k první stárkové, tou je letos Eva Holubářová.  V 15.00 půjdou stárci a stárkové s kapelou k rychtě na náměstí, kde budou rychtáře žádat o hodové právo. „Potom se bude tancovat pod májou. Večer bude v sokolovně krojovaná zábava a hrát bude Túfaranka,“ zve rychtář Jaroslav Horký.

REKLAMA

V sobotu 29. září budou hody pokračovat, tentokráte se všichni sejdou v 14.00 u první stárkové, tou bude Monika Babková. Od 15.00 bude pokračovat program na náměstí. „Bude se podávat přípitek, rozmarýny a tančit až do večera,“ přibližuje rychtář Horký.  Večer pak od osmi hodin budou držet hody v sokolovně ženatí. 

hody ruchovany 1

Z historie hodů

Z původních čtyř krojů se počet rozrostl v roce 1967 na sedm a od roku 1971 se počet krojů ustálil na současných dvanáct. Kroje se neustále opravují a přešívají.

Hody zřejmě vznikly ze slavnosti dožínek. Po válce je pak udržoval místní divadelní spolek, který také vymyslel hodové paragrafy, které se každý rok čtou pod májou. „Paragrafů je celkem čtrnáct. Než v pátek večer začne zábava a v sobotu odpoledne zavádění, musí si je všichni přítomní včetně stárků vyslechnout,“ popisuje stárková Eva Fruhwirtová a dodává, že v paragrafech je krásně zaznamenané místní nářečí, které můžete slyšet od starších lidí i dnes.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA