REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

muzeum_vysocina_jihlavaMuzeum Vysočiny Jihlava připravilo pro své návštěvníky opravdovou lahůdku. V rámci Muzejní noci 2011 bude v pátek 27. května v 19:30 slavnostní vernisáží zpřístupněna dlouhodobá výstava „Zámecké stříbro z Luk nad Jihlavou“, která zahajuje nový atraktivní expoziční cyklus „Muzejní poklady“.
 
V roce 1864 se majitel louckého panství Viktor Emanuel Widmann-Sedlnitzky oženil s ruskou kněžnou Annou L. Lazarevovou, která si jako součást svého bohatého věna přivezla do Čech i vystavený stříbrný stolní servis, představující kvalitní ukázku francouzského empirového stříbrnictví, jakých není v tuzemských sbírkách mnoho.      Stolní soubor vyrobil v letech 1809 – 1819 v Paříži Mars Augustin Lebrun.

V roce 1948 byli Widmannové vyhnáni, celý majetek zkonfiskován a cenný mobiliář rozptýlen. Dnes se předměty  nacházejí v osmi zámeckých objektech.
 
Stříbrný stolní soubor ze zámku v Lukách nad Jihlavou byl jako konfiskát v roce 1954 předán do správy jihlavského muzea.

Některé části servisu byly již v minulosti vystavovány, v reprezentativní podobě včetně koženého cestovního kufru je  však soubor představen veřejnosti až nyní.

poz_stribro
Celý komplet louckého zámeckého stříbra odborně ošetřila konzervátorka muzea paní Mgr. Sylva Holendová. Odstranila letité nánosy prachu, vyčistila stříbrné i skleněné prvky a zkompletovala jednu poškozenou karafu. Dvoupatrový kufr na přepravu servisu byl zbaven nečistot a nestylové novodobé petlice, kožené části byly napuštěny konzervační směsí, vnitřní plochy kufru z jelenice prodělaly čištění suchou cestou. Konzervátorský zásah zvýraznil i zbytky dochovaných pečetí a poštovních nálepek.      

Výstava je umístěna do komorního prostředí rekonstruované výstavní místnosti, přístupné z arkád muzejního domu Masarykovo nám. 57/58.

Zřizovatel muzea Kraj Vysočina podpořil projekt neinvestiční dotací ve výši 200 000,- Kč („Klenotnice muzea – vybavení nových výstavních prostor“).
REKLAMA