OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

mfdf 2011_001Letošní  jubilejní svátek dokumentárního filmu v Jihlavě byl v úterý večer slavnostně zahájen ve velkém sále DKO herci Jiřím Havelkou a Ondřejem Cihlářem z divadla Vosto5. „Zajímají nás dokumentární filmy, které splňují dvě hlavní kritéria: na jedné straně jde o výrazná umělecká díla na druhé o filmy s přesahem – společenským, sociálním a politickým,“ řekl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka, „jde o filmy, o kterých se bude v následujícím roce mluvit.“

Světovou premiéru měl v rámci slavnostního zahájení unikátní český projekt s názvem 24, na němž se potkalo 24 předních českých režisérů. Tři filmařské generace reprezentovali jak ve filmu, tak na pódiu například Jiří Krejčík, Drahomíra Vihanová, Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Linda Jablonská nebo Vít Klusák.

REKLAMA

Šéfredaktor Erik Tabery vyhlásil a předal Cenu týdeníku Respekt pro nejlepší televizní a video reportáž Filipu Černému z České televize za reportáž o tunelu na pražském okruhu.

Novinkou letošního festivalu je otevření druhé budovy Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, která až do neděle hostí loňské a letošní festivalové plakáty ze tří kontinentů, například z festivalů Berlinale, Yamagata, Toronto nebo Viennale. Ohlédnutí je věnováno i plakátům jihlavského festivalu, jejichž autorem je od roku 2001 grafik a výtvarník Juraj Horváth.

Od osmnácti let je v té samé budově přístupné Laboratorium – výstava fotografií, filmových smyček a instalací, které rozšiřují sekci experimentálních filmů Fascinace. Mezi nimi se představí například Jan Daňhel s dvěma fotografickými cykly, které zastupují oba dominantní motivy prostupující celou výstavou Laboratoria: čtení krajiny a topologie bytů.

Po čtyřech dnech bylo dokončeno zahalování budovy Prioru uprostřed jihlavského náměstí, na něž bylo použito více než pět tisíc metrů čtverečních ochranné fólie. Budova Prioru zůstane zahalena do nedělního večera. Cílem tohoto projektu je vzbudit aktivní zájem o podobu veřejného prostoru.

Ve středu budou od 16 hodin zahájeny projekce filmů pro veřejnost, mimo jiné Generace singles od Jany Počtové ze soutěže českých dokumentů či blok filmů videoartisty Billa Violy. Pozadu nezůstanou organizátoři doprovodného programu. Ve stanu znovu zazáří divadlo Vosto5, nebude chybět hudební večer v Music Soul Clubu s kapelou Kubátko, DJ J-Kid a DJ selektor Eurodel, ani literární čtení Ireny Obermannové. Pro studenty humanitních oborů vysoký škol začne první den intenzivního semináře tvůrčího psaní o dokumentárním filmu Média a dokument, pod vedením předních českých publicistů.

Institut dokumentárního filmu na festivalu v Jihlavě
Součástí  slavnostního zahájení 15. MFDF, které proběhlo v DKO (Tolstého 2) od 20:00, bylo také předání ceny HBO. Vítězným námětem na dokumentární film, který získá podporu při svém dokončení a ze strany HBO částku 1 200 000 korun se stal Příběh Lásky režisérky Dagmar Smržové.

Akreditovaní  novináři se mohli už dnes odpoledne sejít se Seanem Farnelem z Kanady. Ten donedávna pracoval jako programový ředitel největšího severoamerického festivalu dokumentárních filmů Hot Docs. Od 17:30 do 19:30 měl v budově střední školy grafické (Křížová 18) seminář o současnosti dokumentárního filmu.

Dalším z výrazných hostů druhého dne 11. ročníku Industry fóra v Jihlavě je švédský režisér Erik Gandini. Od 21:00 byl opět v Křížové 18 promítnut jeho nejnovější film Videocracy, který odhaluje mechanismy a důsledky Berlusconiho ovládnutí médií. Příležitost pohovořit a Gandinim bude znovu během středečního dopoledne. Od 10:00 do 11:30 povede první seminář otevřených všem akreditovaným návštěvníkům jihlavského dokumentárního festivalu.


Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA