REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vystavaBrněnský novinář, fotograf a cestovatel Tomáš Hájek připravil pro letošní rok soubor velkoformátových fotografií ze svého měsíčního pobytu v Mexiku. Po vlastní ose projel v březnu 2007 celý poloostrov Yucatan od karibského letoviska Cancún přes novodobý div světa Chichen Itzá, Méridu, Palenque, San Cristobal de las Casas až k Pacifiku do Puerto Escondido. Odtud přes Oaxacu až do Mexico City.

Výstavu s názvem Barvy Mexika - Colores de Mexico čeká do konce roku sedm zastávek v moravských městech. V květnu v Moravské Třebové, v červnu v Olomouci, v srpnu v Brně, poté v září ve Vyškově, následuje Zlín, Jihlava a nakonec v prosinci Uherské Hradiště.

“Mexiku jsem od počátku věřil. Už při přípravě mojí cesty jsem se setkal s řadou nepřiměřených reakcí ve svém okolí. Mnoho lidí mělo pocit, že je to země nebezpečná, chudá a nezajímavá. Turistu, který nechce jen strávit dva týdny dovolené v resortu na karibském pobřeží může taková informace i vyděsit. Já jsem se však za pár dní přesvědčil, že všechny obavy byly zbytečné. Setkal jsem se jen s krásnou přírodou, fungujícími službami a především s krásnými a vstřícnými lidmi. A to jsou věci, které každému, kdo se do Mexika rozhodne vydat, k přežití bohatě stačí,” říká autor výstavy, fotograf Tomáš Hájek.

Návštěvníky výstavy čekají barevné velkoformátové fotografie z celého Yucatanu. “Chtěl jsem, aby to byly obrazy, které vypovídají hlavně o tom, jak jsou Spojené státy Mexické krásnou, pestrou a především barevnou zemí,” vysvětluje Hájek.

barvy_mexika_
Výstava navštíví v roce 2010 celkem osm měst v celé republice. Symbolicky však  byla poprvé k vidění v Praze na Velvyslanectví Mexika v České republice, které v čele s velvyslancem panem José Luisem Bernalem vyslovilo tomuto počinu podporu. “Projekt je pro velvyslanectví zajímavý. Proto jsme jej  zařadili v rámci oslav, které v roce 2010 u příležitosti 200. výročí nezávislosti a 100. výročí mexické revoluce naše velvyslanectví připravuje,” uvedl José Luis Bernal v dopise autorovi výstavy.

Součástí “turné” je i soutěž o tři velkoformátové snímky z portfolia Tomáše Hájka. Stačí správně zodpovědět soutěžní otázku a vyplněný kupón vhodit na výstavě do schránky, případně odpovědět e-mailem. Tři vylosovaní návštěvníci výstavy se tak na začátku prosince mohou těšit na hezký vánoční dárek. “Zdaleka ne všechny záběry, které bych chtěl lidem ukázat, se na výstavu dostaly. Proto součástí výstavy budou také galerie na mých webových stránkách www.tomashajek.cz, které budu každý měsíc doplňovat,” přislíbil cestovatel.

Tomáš Hájek *1978, fotograf, novinář a cestovatel. Od práce redaktora se dostal k fotografování. Pracuje jako fotoreportér Lidových novin. Spolupracuje také s dalšími periodiky. Jeho reportáže vycházejí například v magazínu Koktejl, časopise Květy, Run, Outdoor, Čili Chili a dalších.  Je ženatý, má dvouletou dceru Julii. Vystudoval žurnalistiku na FF UP v Olomouci.

Výstava navštíví tato města:
  • Moravská Třebová, 4.-31. května, vestibul radnice, náměstí T.G.Masaryka 29, všední dny po celý den
  • Olomouc, 3.-30. června, Vlastivědné muzeum Olomouc, Nám. Republiky 5, denně kromě pondělí 9-18 hodin
  • Brno, 16.-30. srpna, Centrum Galerie Vaňkovka, denně 9-21 hodin
  • Vyškov, 6.září-2.října, Muzeum Vyškovska, Galerie Ve věži, nám. Československé armády 2,Všední dny 8-16 hodin, víkendy 10-12 a 14-16 hodin
  • Zlín, 4.-29. října, Klub Loft 577, Tř. Tomáše Bati 190, všední dny 11-22 hodin, so 14-01 hodin, ne 14-24 hodin
  • Jihlava, 2.-23. listopadu, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, po-čt 7.30-22 hodin, pá 7.30-24 hodin, so 14-22 hodin, ne 14-21 hodin
  • Uherské Hradiště, 25. listopadu-20. prosince, Reduta, U Reduty 256, do 27.listopadu 9-19 hodin, 28. listopadu 9-12 hodin, pak ve všední dny 12-18 hodinREKLAMA