REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Třebíč se stane novým domovem pro unikátní umělecké předměty. Světoznámý výtvarník Francois Mertl dit Franta daruje městu exkluzivní kolekci svých děl. Město pro tyto účely zřídí galerii.

Třebíčský rodák František Mertl, který si ve Francii říká Franta, dosáhl mezi umělci velkého věhlasu a popularity. Je to celosvětové uznávaný výtvarník. Ve svých 84 letech se rozhodl dát svému rodnému městu do stálé expozice část svých děl. Tato díla se objevují na výstavách v galeriích po celém světě včetně těch nejprestižnějších. Díla do Třebíče Mistr Franta věnuje s podmínkou, že budou vystavená a přístupná veřejnosti.

REKLAMA

Ve středu 7. května 2014 podepíše v Třebíči Mistr Franta s představiteli města darovací smlouvu. Do Třebíče věnuje 34 kusů cenných uměleckých děl v hodnotě přes 15 milionů korun. Jedná se obrazy (olej, akryl), práce na papíře, grafiky a sochy. Radnice a Městské kulturní středisko připravují prostory pro zřízení trvalé reprezentativní expozice. Nová galerie už vzniká ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí.

Světoznámý výtvarník Francois Mertl dit Franta se narodil 16. března 1930 v Třebíči. Rané mládí prožil v Brtnici a v Praze. Za komunistického režimu odešel v 50. letech z republiky. Usadil se v jižní Francii. Věnuje se malířství a sochařství.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA