Minulou středu se v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči konala další přednáška z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás, tentokrát s názvem Jídlo a pití ve středověku. Od přednášejícího Pavla Macků se návštěvníci dozvěděli spoustu informací o vaření, stolování a stravování ve středověku. Přednáška se setkala s nečekaným ohlasem, což dokazoval i zcela zaplněný přednáškový sál Lannerova domu.

jidlo ve stredoveku telc 1

REKLAMA

Cestu do sídla památkářů v Telči si našlo rekordních sto posluchačů, a to nejen z Telče, ale i ze vzdálenějších míst. Fandové středověku a zájemci o tuto problematiku přijeli až z Brna, Tábora a Soběslavi. A dle jejich reakcí bylo zřejmé, že nebyli zklamáni.

„Nejčastějším jídlem ve středověku byly kaše, které se pak různě dochucovaly. Obilovina se namočila do vody nebo do mléka podle toho, jestli chtěli kaši na sladko nebo na slano. Ty sladší varianty byly dražší i svátečnější,“ říká Pavel Macků.

jidlo ve stredoveku telc 2

Kromě sympatického projevu přednášejícího a prezentace obrazového materiálu potěšila posluchače i možnost skutečně si středověk osahat a ochutnat. To jistě ocenili i ti nejmenší, kteří dorazili v doprovodu svých rodičů. Repliky dobové keramiky i ukázky skleněných nádob a stolního náčiní názorně přiblížily způsob středověkého uchovávání, zpracování a konzumace potravin. Ale hlavně mohli účastníci přednášky ochutnat středověkou krmi, kterou připravili památkáři „pod odborným dohledem“ Pavla Macků.

jidlo ve stredoveku telc 3

Foto: NPÚ, ÚOP Telč 3x

Středověké menu sestávalo z hrachové kaše slazené medem, placek z pšeničné mouky a placiček (zde se použily ovesné vločky). Vařilo se z dnes dostupných surovin, složením co nejvíce podobným těm středověkým. Obrovský zájem o závěrečnou degustaci napovídal, že přednáška naplnila očekávání posluchačů. Nejen jejich počet, ale také jejich zájem o středověkou tématiku byly pro organizátory příjemným překvapením.

Co bude příště? 11. března od 18 hodin jsou všichni zváni na přednášku Orientální koberce ze zámeckých sbírek v Kraji Vysočina. Přednáška seznámí posluchače s historií a s tvorbou orientálních koberců ve čtyřech tradičních oblastech: v Turecku, Íránu, v oblasti Jižního Kavkazu a ve Střední Asii. Tentokrát se uskuteční opět v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací