REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

telc
V pátek 29. července bude na nádvoří telčského zámku slavnostně zahájen již devětadvacátý ročník sedmnáctidenního hudebního festivalu Prázdniny v Telči. Největší multižánrový festival v české republice během sedmnácti dnů opět nabídne víc jak stovku hudebních a divadelních vystoupení na třech festivalových scénách, desítky workshopů, obrovský trh s rukodělným zbožím a především nezaměnitelnou atmosféru v malebném prostředí renesanční Telče.

Slavnostní zahájení Prázdnin v Telči probíhá každý rok v jiném duchu. Předloni při zahájení požehnal festivalu šaman Gendos z mongolských stepí a vloni zahájili festival keltští druidové. To ovšem byly pouhé zkoušky na zahájení letošní, které konečně proběhne „na ostro“. První návštěvníci festivalu se tak mohou těšit nejen na kapelu Navostro a ostré irské folkrockery Sliotar, ale i na speciální pikantní hostinu, na které se bude podávat pálivé pečivo vyhlášeného telčského pekaře Marka a také speciální mexická polévka, která se bude vařit přímo na zámeckém nádvoří.

Folk ve všech jeho podobách
Na hlavní scéně na zámeckém nádvoří se během celého festivalu vystřídá celá řada slavných hudebních osobností. Přestože bývají Prázdniny v Telči označovány jako folkový festival, snaží se jeho pořadatel Milan Kolář zařadit do programu i hudbu jiných žánrů, od folklóru a worldmusic, přes rock a swing až po alternativu. Vedle jmen jako jsou Nezmaři, Miki Ryvola, či Spirituál Kvintet najdeme v programu například Melody Makers Ondřeje Havelky, Vladimíra Mišíka a Petra Skoumala, folkrockový Jarret, světoznámou klezmerovou kapelu The Klezmatics, Bratry Ebeny, či obnovenou Vltavu Roberta Nebřenského.

První víkend Prázdnin v Telči začne pěkně zostra. Hned v sobotu vystoupí na zámku jedna z hlavních hvězd festivalu - světoznámý irský písničkář Glen Hansard. Přestože se Glen stal v roce 2007 držitelem Oscara za nejlepší filmovou píseň a přibylo mu v očích veřejnosti na vážnosti, určitě se opět můžeme těšit na jeho neformální vystoupení v ulicích Telče. Na nádvoří pak Hansard zahraje s legendou českého rocku Radimem Hladíkem a kapelou Blue Effect.

Sto vystoupení na třech scénách
V sobotu už bude festival v plném proudu a dění bude jako vždy probíhat na třech hudebních scénách. Na náměstí Zachariáše z Hradce na tzv. „Kocouří“ scéně budou po celou dobu festivalu vystupovat méně známé kapely, na jejichž vystoupení není třeba kupovat vstupenku. O víkendu se na telčském náměstí například představí živelní maďarští Romové Fláre Beás Banda.

Další scénou je festivalový klub „Sklep“, kde se budou konat noční klubové koncerty, které se ponesou střídavě v klidné poslechové, anebo v bujaře taneční atmosféře. Zde zahrají například November 2nd, alternativní DVA, multižánroví Traband, kytarový virtuóz Vladimír Václavek, anebo mladá reykjavická kapela Árstídir, která se nechává inspirovat islandským folklórem.

Kompletní hudební a divadelní program najdete na webových stránkách festivalu.

Doprovodný program
Od soboty 29. července se na telčském náměstí budou pravidelně každý den konat v odpoledních hodinách divadelní představení pro děti i dospělé, která budou přístupná zcela zdarma. Během prvního víkendu tak budou moci návštěvníci Prázdnin v Telči zhlédnout pohádku O Smolíčkovi z dílny jihlavského divadla NaKopTyjátr a Eliščiny pohádky v podání Víti Marčíka juniora, syna slavného pouličního komedianta.

Nedílnou součástí Prázdnin v Telči je obrovský trh. Ve volných chvílích si tak návštěvníci festivalu mohou u stánkařů koupit nejrůznější výrobky, od keramiky a skla, přes koření, oblečení, kabelky, krasohledy, dekorace a hudební nástroje až po šperky všeho druhu. Každý rok se v Telči také odehrávají rozličné workshopy, tvůrčí a sportovní dílny.
REKLAMA