REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

hradozamecka noc_2011_iko2Druhý ročník celostátní akce Hradozámecká noc je za námi. Hlavním centrem dění se stal o sobotní noci Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou, kde byl pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program s řadou doprovodných aktivit. Netradiční noc na zámku přišlo prožít více než 300 návštěvníků.

Podobný počet návštěv zaznamenal také kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou, který zaujal bohatým programem pro děti i dospělé. Noční prohlídky s hudebním překvapením v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého navštívilo 140 zájemců, náměšťský zámek a jeho slavnou hudební tradici přišlo v nočních hodinách obdivovat 130 návštěvníků. Vyprodané byly také oživené noční prohlídky hradu Lipnice nad Sázavou. Večerní návštěvu zámku v Telči si nenechalo ujít 250 zájemců.

REKLAMA

hradozamecka noc_2011__2

V Kraji Vysočina se letos zapojily do Hradozámecké noci všechny památky ve správě Národního památkového ústavu, aby ukázaly své interiéry v netradiční době a se zajímavým programem. Noční prohlídky, živé obrazy z historie, hudební vystoupení, šerm, výstavy, program pro děti… každý si mohl vybrat. 

hradozamecka noc_2011__3

Barokní areál zámku a zahrady v Jaroměřicích nad Rokytnou hostil v letošním roce hlavní kulturní program 2. ročníku Hradozámecké noci, opět moderovaný Pavlem Andělem. Večerní program začal v 18:30 hodin vernisáží výstavy Večerní zrcadlení Vysočiny, která představuje snímky Petra Lemberka, fotografa Mladé fronty DNES. „Nejfotogeničtějším zámkem v kraji jsou právě Jaroměřice,“ zhodnotil své snímky Petr Lemberk, který profesionálně fotografuje od roku 2006, kdy zvítězil v konkurzu na práci fotoreportéra MF DNES na Vysočině. Výstava bude v zámecké kavárně Splněný sen k vidění do 19. září 2011. Tato výstava však nebyla jedinou, kterou mohli návštěvníci jaroměřického zámku shlédnout. Na zámeckém nádvoří je od začátku září také putovní výstava Ohrožené památky Vysočiny a další poutavou výstavu nabízí po celou sezónu prohlídková trasa B.

hradozamecka noc_2011__7

Slavnostní zahájení večera za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu, Naděždy Goryczkové, proběhlo na open air pódiu v 19 hodin. Hlavní hvězdou večera byl soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou, který vystoupil v prostoru barokního chrámu sv. Markéty. Skupina zahrála skladby ze současného repertoáru, ale také jednu píseň ve staroslověnštině. Na hlavním pódiu a v zámeckých prostorách (taneční sál, salla terrena a sál Předků) se během večera vystřídala řada dalších účinkujících. Jan Matěj Rak, Justin Lavash, cirkus Ponorka, vokální kvartet Laurus nebo loutnista Jindřich Macek s kolegyní Jitkou Baštovou. Zajímavým zážitkem bylo i taneční vystoupení a především módní přehlídka, která nabídla průřez dějinami módy od dob gotiky, přes renesanci, baroko, empír až po současné módní trendy. Většina hostů využila také možnost navštívit komentované prohlídky trasy B, kde je nainstalovaná rozsáhlá výstava věnovaná vzdělávání mladých šlechticů. Krásný a tajemný pohled umožnilo netradiční barokní osvětlení zámecké zahrady na březích říčky Rokytné. 

hradozamecka noc_2011__1

Na hradě Lipnici se letos naposled uskutečnily oživené noční prohlídky v podání skupiny historického šermu Sígři, které zábavně přiblížily historii hradu od dávných dob až po časy Jaroslava Haška. Také zámek v Náměšti nad Oslavou ukázal noční interiéry a opět připomenul svou slavnou hudební tradici, kterou tentokrát reprezentovalo vystoupení souboru Capella ornamentata v zámecké knihovně. Zámek v Telči připravil večerní vystoupení historického šermu v podání skupiny Ballestra a oživlé sochy v zámecké zahradě, na které se přišlo podívat 140 zájemců. Na noční návštěvu galerie s výstavou Hračky nestárnou se vydalo 105 návštěvníků.

Bohatý program v kostele sv. Víta v zaniklé obci Zahrádka u Ledče nad Sázavou, připravený členy občanského sdružení Přátelé Zahrádky, nabídl kostýmované prohlídky kostela, tvořivé dílny pro děti i dospělé, promítání, hudební vystoupení a nakonec ohňovou show.

Druhý ročník Hradozámecké noci se vydařil a příští rok se můžeme těšit na jeho další pokračování, které jistě přinese nové zajímavé zážitky na oživených památkových objektech.Autory fotografií jsou Libor Karásek (ÚOP NPÚ v Telči) a Zdeňka Kalová (Ústřední pracoviště NPÚ). 


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

 

REKLAMA