REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zidlochovice krest knihy ikonaŽidlochovice jsou obcí s více než sedm set let dlouhou historií a letos tomu je přesně 140 let, co byly povýšeny na město. Při této příležitosti proběhl křest vůbec první současné publikace pojednávající hlouběji o historii Židlochovic s názvem Ozvěny věků a dní. Knihu sepsal kolektiv autorů ve složení Karel Vavřík, Peter Wendsche, Miroslav Cvrk, a její vydání podpořila Nadace ČEZ finančním příspěvkem 46 tisíc korun.

Kniha, která vyšla v nákladu 600 výtisků, uceleně popisuje historické události, jimiž město Židlochovice a jejich obyvatelé za uplynulých sedm a půl století prošli. „Židlochovice dosud žádnou novodobou knihu o své několikasetleté historii neměly. Věříme, že ji ocení všichni obyvatelé Židlochovic, kteří mají zájem dozvědět se více o svém rodném městě. Autoři knihy, členové Židlochovického vlastivědného klubu, se svého úkolu chopili s bravurou a patří jim za to dík,“ řekl starosta Židlochovic Vlastimil Helma.

REKLAMA

Část nákladů na vydání knihy uhradilo vedle Nadace ČEZ také samotné město, zbytek se uhradí z prodeje. Křest knihy Ozvěny věků a dní se odehrál v rámci oslav 140letého výročí získání statusu města, jichž se zúčastnili i její autoři. Miroslav Cvrk připomněl zajímavosti, které neví ani většina místních: „Historie Židlochovic je opravdu velmi pestrá. Málokdo třeba ví, že na místním zámku pobývali i samotní Habsburkové, že se v Židlochovicích před 150 lety narodila španělská královna Marie Kristina nebo že zde zesnul její otec, arcivévoda Karel Ferdinand.“    

Slavnostní den zahájil průvod městem v historických šatech, jenž vedl od zámku k radnici, kde proběhl křest knihy a kde také starosta obdržel listinu s povýšením na město. Oslavy pokračovaly v areálu Robertovy vily "Zahradní slavností", soutěžemi pro děti, divadlem a další zábavou. Slavnostní den završil hudební večer s pop-rockovou kapelou Snails.

Nadace ČEZ přispěla na vydání knihy v rámci grantového řízení na podporu regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, sportu, zdravotnictví, ale třeba i vzdělání a kultury. „Jsme rádi, že jsme mohli podpořit vznik publikace o tak malebném a zajímavém městě, jakým jsou Židlochovice. Věřím, že se najde mnoho čtenářů, kteří si se zájmem počtou o jeho bohaté historii,“ uvedl Jan Husák, člen správní rady Nadace ČEZ.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA